menu

pixelshark

AGENCJA
                        KREATYWNA
I interaktywna

pixel shark
pixel shark
pixel shark
pixel shark
pixel shark
pixel shark
pixelshark pixelshark pixelshark pixelshark pixelshark pixelshark
strony www strony www strony www strony www strony www strony www
sklepy internetowe sklepy internetowe sklepy internetowe sklepy internetowe sklepy internetowe sklepy internetowe
blockchain
blockchain

4 książki dla regular dewelopera

W każdej dziedzinie na pewnym etapie rozwoju człowiek napotyka podobny problem. Dostrzega, jakie postępy zrobił od początku, ale widzi też, że od jego bardziej doświadczonych kolegów dzieli go przepaść. Nie inaczej jest w branży IT – regular deweloper to już nie junior, ale jeszcze nie senior. Co warto robić, by przejść na wyższy level?

Różnice między juniorami, regularami i seniorami

W wielu ogłoszeniach o pracę podawane są tytuły, odnoszące się do stażu i umiejętności programistów. Pracodawcy różnie interpretują takie nazewnictwo, dlatego warto dokonać kilku ogólnych rozróżnień pomiędzy poszczególnymi etapami rozwoju programisty.

  • junior – potrzebuje stałego wsparcia, koncentruje się na niedużych wycinkach kodu, często nie wie, jak rozwiązać dany problem, stąd pyta o pomoc starszych stażem kolegów. W projektach dostaje mniej ważne zadania;
  • regular – ma nieco szerszą perspektywę niż junior, rzadziej popełnia błędy. Potrzebuje wsparcia sporadycznie, przy bardziej skomplikowanych problemach. Jest bardziej samodzielny;
  • senior – pomaga juniorom i regularom, dostrzega liczne aspekty tworzonego kodu, patrzy całościowo. Bardzo rzadko potrzebuje wsparcia.

Co musi czytać regular deweloper?

By „przeskoczyć” na poziom seniora, trzeba konsekwentnie poszerzać swoje kompetencje, Warto śledzić specjalistyczne serwisy, czytać książki dla programisty, słuchać podcasty czy brać udział w branżowych spotkaniach i konferencjach. Dziś przedstawiamy subiektywny przegląd 4 książek, które powinien przeczytać każdy regular deweloper.

1. Programowanie. Koncepcje, techniki i modele – Peter Van Roy, Seif Haridi

Dzieło to stanowi swego rodzaju podręcznik metodologii programowania. Dzięki niemu można poznać ogólne oraz specjalistyczne modele obliczeniowe. Książka ta uczy patrzenia na kod w całkiem nowy sposób. Dla wielu osób stanowiła swoisty drogowskaz w okresie, gdy byli oni na poziomie początkującym lub średnio-zaawansowanym.

2. Zwinny samuraj. Jak programują mistrzowie zwinności – Jonathan Rasmusson

Od manifestu Agile minie niebawem 20 lat. Wymieniona pozycja bardzo dobrze oddaje to, co chcieli przekazać światu jego twórcy. Przy okazji pomaga czytelnikowi wykształcić w sobie odpowiednie nawyki i spojrzeć na własną pracę w nieco inny sposób. Do tego nie brak w niej poczucia humoru.

3. Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson, John Vlissider

Książka ta pokazuje, w jaki sposób należy podchodzić do programowania obiektowego, jeżeli chce się wykorzystać stworzone oprogramowanie w przyszłości, oszczędzając w ten sposób czas i energię. Jedna z ważniejszych pozycji, jeśli chodzi o książki dla programisty.

4. Praca z zastanym kodem. Najlepsze techniki – Michael Feathers

Każdy regular deweloper ma nieraz okazję mierzyć się z już istniejącymi aplikacjami, które pisano wiele lat wcześniej. Z reguły naprawienie ich jest znacznie trudniejsze, niż pisanie nowych programów. Sporym ułatwieniem będzie jednak wykorzystanie wskazówek zawartych w opisywanej książce. Dużym plusem są liczne przykłady „z życia”.

Software house PixelShark

Strona internetowa to świetny sposób na zareklamowanie własnej firmy. Jest ona tak samo ważna, jak popularne dziś prowadzenie profili w mediach społecznościowych. Dlatego nasza agencja interaktywnaw Łodzi oferuje stworzenie witryny nowoczesnej, która przyciągnie potencjalnych klientów i będzie przygotowana do późniejszych działań związanych z pozycjonowaniem, czyli SEO.

Dzięki temu łatwiej będzie Ci dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, a co za tym idzie – zwiększy się świadomość o istnieniu Twojej działalności. Warto jest zatem postawić na stronę www wykorzystującą najnowsze technologie i modne szaty graficzne, co spowoduje stały napływ klientów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.